מצב הקורונה במקסיקו

מעל לשנה וחצי שנפל העולם למגיפה הגדולה ביותר של המאה ה-21. במשך כל אותה התקופה, זרם לרשת מידע אינסופי לגבי חולים, נדבקים, נפטרים ומצב כלכלי של כמעט כל מדינה בעולם. בעקבות השנה האחרונה, נחסם בפני תיירים מדינות רבות בכלל, ובדרום אמריקה בפרט. לאחרונה, התקבלו עדכונים חדשים על הפדרציה המקסיקנית וכל 32 המדינות הקיימות בתוכה, בנושאי תחלואה, תמותה ומדיניות. 

נכון להיום, 4.6.21

מקסיקו עדכנה את מספר המתים והוסיפה 4,272 למניין הקורבנות מהנגיף. השאלה "לאן" מקבלת שוב מענה שונה. מקסיקו עדיין נשארת מחוץ לרשימה הירוקה של משרד הבריאות. סוכנות הידיעות AP עדכנה כי ממשלת מקסיקו מודה, לראשונה מזה זמן רב כי מניין המתים בפועל גבוה בהרבה מהמניין הרשמי. מניין הנפטרים מהדבקות בנגיף עומד על 227,840 קורבנות, לפי פרסומים קודמים. לחץ כאן כדי לברר היכן ניתן לבצע בדיקת קורונה במקסיקו סיטי.

לאן אפשר לטוס

על פי מחקרים רפואיים במקסיקו מספר מקרי המוות האמיתי במדינה עומד על כ-350,000 קורבנות – מה שמציב את מקסיקו בראש טבלת התמותה למאה אלף נפשות. במקסיקו אובחנו עד כה כ-2.4 מיליון חולי קורונה. בעקבות התגלות נתונים אלו, מקסיקו נמצאת כעת ברשימת המדינות המסוכנות ביותר לכניסה. לכן, משרד הבריאות הוציא איסור מסע למקסיקו ולמדינות נוספות בעלות סיכון טיול גבוהה. הנחיות משרד הבריאות תהיה בתוקף עד ה-13.6. בזמן זה, הממשלה הפדרלית פועלת בשיטת הרמזור: אחת לשבוע מנותחים הנתונים האפידמיולוגיים ורמת הסיכון להדבקה בכל מדינה במקסיקו. בהתאמה, נקבע צבע הרמזור שלה. בדומה לישראל, לפי צבע הרמזור תהיה מוגבלת הפעילות במרחב הציבורי. ישנן מדינות פתוחות לישראלים, אך כדאי להתעדכן טרם סגרתם חופשה לאן אפשר לטוס.

מערך החיסונים 

מדינה דוברת  הספרדית הגדולה בעולם פועלת במאמץ רב לחסן את כלל האוכלוסייה בחתך הגילאים עד גיל 40 עוד סוף חודש יולי. בהיבט הרחב יותר, הממשלה תפעל לחסן את כלל האוכלוסייה בלפחות מנת חיסון אחת עד לחודש אוקטובר, לפני מזג האוויר החורפי. נכון להיום, הממשלה הצליחה לחסן כ- 19.04 אחוזים מכלל האוכלוסייה במדינה, וצופים קבלת חיסונים בהיקף רחב עד סוף השנה.  ייתכן שבזכות מאמצי ההתחסנות של הממשלה, נוכל להתחיל לראות ירידה הדרגתית בתחלואה במדינה. במידה והממשלה תיצמד לתוכניותיה, עד אוקטובר מקסיקו תצא מרשימת הסיכון המירבי של משרד הבריאות וישראלים יוכלו לשוב למדינה שהמציאה את הטקילה, כנראה בתור התחלה במתכונת חלקית הכוללת בידוד. 

מדינות ירוקות ואדומות

בזמן שאין שינוי רב במאזן זה, ישנן מדינות שחורות שהן סיכון הגבוהה ביותר שמשרד הבריאות ייחס אליהן. בתוך אותה הרשימה ניתן למצוא את המדינות: ארגנטינה, רוסיה, בריטניה, איטליה, אוקראינה, אתיופיה, דרום אפריקה, הודו, תורכיה וברזיל. 

למטיילים העתידים להגיע למדינה, דעות זאת: הממשל הפדרלי במקסיקו לא הוציא צו אכיפה לשמירה על הריחוק החברתי והגבלת התנועה. אחריות הפיקוח על שמירה על ריחוק חברתי והגבלות התנועה מוטלת על רשויות מדינתיות ומקומיות. בכל מדינה או רשות מקומית יתכנו החמרות בהנחיות, בפיקוח ובאכיפה. מומלץ להתעדכן מול הרשות המדינתית והמקומית הרלוונטית בנושאי הגבלות תנועה, דרכי אכיפה ומגבלות על עסקים. 

מלבד ישראל, גבולות המדינה פתוחים לתיירים ואתרי התיירות פתוחים, מסעדות, מסיבות וחיי לילה פעילים כרגיל. שימו לב! משרד הבריאות הוציא איסור יציאה למדינה וחזרה ממנה. כמובן שישנם מקרים חריגים, ובמקרים אלו יש לפנות לשגרירות ישראל או ליצור קשר עם משרד החוץ דרך אתר האינטרנט.  אנא שמרו על עצמכם והשמעו להנחיות. 

  • מידע  עדכני בנוגע לתחלואה וצבע הרמזור בכל פדרציית מקסיקו : https://datos.covid-19.conacyt.mx/#SemaFE 
  • מוקדי מידע והכוונה בנוגע לקורונה וחירום בכל מדינה במקסיקו: https://coronavirus.gob.mx/contacto/

תוכן עניינים